Milostný obraz Panny Marie Bolestné ve Stříbře - Stříbrská Madona

přidáno: 1. 6. 2014 9:55, autor: Dimitrij Tjunikov   [ aktualizováno 1. 6. 2014 11:35 ]

Legenda o plačícím obrazu:

    O slavnosti Božího Těla, 20. června 1737, chtěl Jan Wolfík dát květinu mezi obraz a rám. Přitom na obraze spatřil kapky vody. Otřel je, ale příštího rána se kapky objevily znovu. Wolfík je opět osušil, ale večer byly kapky opět na obraze. Očistil je potřetí, ale jev se opakoval i v sobotu 22. června. Janova manželka donesla obraz děkanovi Ferdinandu Soyerovi a vysvětlila mu, co se děje. Děkan kapky setřel, podíval se, kde je obraz umístěn a rodinu Wolfíkových varoval před trestající rukou Boží. Následující ráno byly na obraze opět vidět slzy, a to ve tváři Marie i Krista. Majitel obrazu se tedy obrátil na radního Františka Müllera. Ten na rubu obraz zapečetil, aby jej nebylo možné osušovat. Úkaz se brzy rozkřikl po celém městě a lidé chodili obraz pozorovat. Krůpěje se stále zvětšovaly a 5. července už nebyly čiré, ale krvavě rudé. Dalo se pozorovat, jak se plnily oči obou postav slzami, až se slzy vyvalily z pravého oka Marie a z levého oka Krista. Do Stříbra tak přijela komise, kterou vyslal pražský arcibiskup Jan Mořic Gustav Manderscheid. Komise vyslechla svědky, sepsala zprávu a navrhla, aby arcibiskup a místodržící převzali obraz do opatrování. Stříbrští občané ale odmítli obraz vydat. Umístili jej do sakristie kostela a po roce, na podzim 1738, dal arcibiskup povolení přemístit obraz na hlavní oltář. V prvních desetiletích putovaly k obrazu tisíce věřících. Císařovna Marie Terezie dokonce v roce 1771, při své návštěvě Stříbra, věnovala obrazu stříbrný rám – ten však musel být v roce 1810 odevzdán císařské mincovně kvůli napoleonským válkám. 

   V minulosti byly kopie obrazu umístěny na několika stříbrských domech (Smuteční vrch čp. 229, U Červené lávky čp. 279 a Žižkova čp. 64). Z původních 5 obrazu se dnešních dnů dočkaly jen dva (Husova čp. 141 a Kostelní čp. 111)


Procesí s uctívaným obrazem se zúčastnil i apoštolský nuncius Msg. Giovanni Coppa (vedle pátera P. Hájka). /foto Jiránek, červen 1997


               

       Obraz na hlavním oltáři stříbrského kostela Všech (foto Janda 2009)          Původní obraz ze Žižkovy ulice čp. 64 (foto Janda 2011)               


U příležitost 275 výročí obrazu nechal Děkanský úřad vytisknout pohlednici a tiskové archy s příležitostnou známkou

«oOo»