Novinky‎ > ‎

Přesun webu a ukončení jeho provozu v současné podobě

přidáno: 20. 2. 2018 22:16, autor: Dimitrij Tjunikov   [ aktualizováno 20. 2. 2018 22:52 ]
Vážení návštěvníci těchto stránek. Webové stránky "Staré Stříbro" v podobě jak je znáte bohužel končí. Jako jejich dosavadní administrátor se pokusím vysvětlit proč.
Stránky vznikly před řadou let. "Otci" nápadu na jejich vytvoření byli MVDr. Karel Janda a moje maličkost. Na tvorbě stránek se po celou dobu spolu s námi podílel stejnou měrou i pan František Samec. Stránky byly původně myšleny jako zcela soukromý projekt a proto byla zvolena platforma Google webs, což se později ukázalo jako nepříliš vhodné. Provoz stránek s velkým datovým objemem není ani na Googlu zdarma. Naštěstí kolega Janda vyjednal financovaní provozu Městským muzeem a potažmo tedy i Městským úřadem ve Stříbře. Toto "sponzorství" bylo technicky poněkud problematické, ale Karel to vždy vyběhal a zařídil.
Za ta léta se stránky poněkud rozrostly a já jsem, vzhledem k vytíženosti v zaměstnaní a rodinným povinnostem, přestával mít na jejich aktualizování a údržbu čas. Přesto mě Karel Janda vždy po čase "dokopal", abych materiály dodané jím a Frantou Samcem zpracoval a zveřejnil.  Zlom nastal v nedávných letech, kdy pan Karel Janda bohužel nečekaně a náhle zemřel. Od té doby to, jak jste si zajisté všimli, jde s webem tzv. "z kopce" - v podstatě není několik let aktualizován. V současné době to nevypadá, že by se situace z mé strany nějak zlepšila a proto jsem se rozhodl provoz z mé strany ukončit.  Jelikož (jak píšu výše) mě provoz webu stojí určitou částku, kterou pak složitě s pracovníky muzea přeúčtováváme, navrhl jsem pouhé "zmrazení" webu v současné podobě a pokusil jsem se vlastnictví webu převést na muzeum, při zachování stránek tak jak jsou. Bohužel vše ztroskotalo na tom, že Google  (ani jeho partnerská firma pro ČR) není schopen standardní fakturace bankovním převodem - pouze strháváním z platební karty. To je logicky pro městský úřad nepřijatelné.
Po domluvě s vedením muzea jsme se rozhodli převést stránky pod jejich dosavadní web. Tím se logicky mění i vhled a struktura stránek (jde o změnu platformy z Google webu na jinou). Měl jsem celkem obavy, jak pracovníci firmy spravující web muzea převod zvládnou a skloubí stránky s designem stránek muzea, ale musím říci, že se jim to celkem povedlo. Informační hodnota zůstala zachována, vzhled je pochopitelně jiný. Jediný problém (který se zatím neprojevil, protože starý web stále funguje), jsou odkazy na fotografie ve větším rozlišení. Odkazy směřují na Google úložiště toho webu, které s jeho zánikem přestane být funkční. Budu to ještě konzultovat, ale nevím, zda se podaří zajistit i jejich převod (v opačném případě by fotky zůstali jen v náhledech, což by byla škoda). Tento web zatím minimálně měsíc či dva poběží. Během nich proběhne převod domény na muzeum a poté se již na jeho adrese budou otevírat nové stránky.
Co říci závěrem? Byly to krásné chvíle bádání nad starými fotkami a přemítání o osudech lidí na nich. Bohužel tato uspěchaná doba nepřeje časově náročným koníčkům. Je mi líto, že stránky v této podobě končí, ale i s "mrtvým" webem jsou starosti a já to fakt nestíhám. Ještě více líto mi je, že tu již mezi námi není můj přítel Karel Janda, dobrá duše tohoto webu. Ten by mi asi dal :). (Takže Karle, jestli se seshora díváš, promiň). 


PS. Nechám pod článkem povolené komentáře (ale nevím, jestli Google nevyžaduje přihlášení, možná jo), kdyby se někdo z návštěvníků potřeboval na něco zeptat. Odpovídat ale budu jak bude čas. 
Comments