Novinky

Zde naleznete poslední změny a novinky na těchto stránkách (všechny změny se též zobrazuji v menu dole - "Poslední aktivita na webu").

Přesun webu a ukončení jeho provozu v současné podobě

přidáno: 20. 2. 2018 22:16, autor: Dimitrij Tjunikov   [ aktualizováno 20. 2. 2018 22:52 ]

Vážení návštěvníci těchto stránek. Webové stránky "Staré Stříbro" v podobě jak je znáte bohužel končí. Jako jejich dosavadní administrátor se pokusím vysvětlit proč.
Stránky vznikly před řadou let. "Otci" nápadu na jejich vytvoření byli MVDr. Karel Janda a moje maličkost. Na tvorbě stránek se po celou dobu spolu s námi podílel stejnou měrou i pan František Samec. Stránky byly původně myšleny jako zcela soukromý projekt a proto byla zvolena platforma Google webs, což se později ukázalo jako nepříliš vhodné. Provoz stránek s velkým datovým objemem není ani na Googlu zdarma. Naštěstí kolega Janda vyjednal financovaní provozu Městským muzeem a potažmo tedy i Městským úřadem ve Stříbře. Toto "sponzorství" bylo technicky poněkud problematické, ale Karel to vždy vyběhal a zařídil.
Za ta léta se stránky poněkud rozrostly a já jsem, vzhledem k vytíženosti v zaměstnaní a rodinným povinnostem, přestával mít na jejich aktualizování a údržbu čas. Přesto mě Karel Janda vždy po čase "dokopal", abych materiály dodané jím a Frantou Samcem zpracoval a zveřejnil.  Zlom nastal v nedávných letech, kdy pan Karel Janda bohužel nečekaně a náhle zemřel. Od té doby to, jak jste si zajisté všimli, jde s webem tzv. "z kopce" - v podstatě není několik let aktualizován. V současné době to nevypadá, že by se situace z mé strany nějak zlepšila a proto jsem se rozhodl provoz z mé strany ukončit.  Jelikož (jak píšu výše) mě provoz webu stojí určitou částku, kterou pak složitě s pracovníky muzea přeúčtováváme, navrhl jsem pouhé "zmrazení" webu v současné podobě a pokusil jsem se vlastnictví webu převést na muzeum, při zachování stránek tak jak jsou. Bohužel vše ztroskotalo na tom, že Google  (ani jeho partnerská firma pro ČR) není schopen standardní fakturace bankovním převodem - pouze strháváním z platební karty. To je logicky pro městský úřad nepřijatelné.
Po domluvě s vedením muzea jsme se rozhodli převést stránky pod jejich dosavadní web. Tím se logicky mění i vhled a struktura stránek (jde o změnu platformy z Google webu na jinou). Měl jsem celkem obavy, jak pracovníci firmy spravující web muzea převod zvládnou a skloubí stránky s designem stránek muzea, ale musím říci, že se jim to celkem povedlo. Informační hodnota zůstala zachována, vzhled je pochopitelně jiný. Jediný problém (který se zatím neprojevil, protože starý web stále funguje), jsou odkazy na fotografie ve větším rozlišení. Odkazy směřují na Google úložiště toho webu, které s jeho zánikem přestane být funkční. Budu to ještě konzultovat, ale nevím, zda se podaří zajistit i jejich převod (v opačném případě by fotky zůstali jen v náhledech, což by byla škoda). Tento web zatím minimálně měsíc či dva poběží. Během nich proběhne převod domény na muzeum a poté se již na jeho adrese budou otevírat nové stránky.
Co říci závěrem? Byly to krásné chvíle bádání nad starými fotkami a přemítání o osudech lidí na nich. Bohužel tato uspěchaná doba nepřeje časově náročným koníčkům. Je mi líto, že stránky v této podobě končí, ale i s "mrtvým" webem jsou starosti a já to fakt nestíhám. Ještě více líto mi je, že tu již mezi námi není můj přítel Karel Janda, dobrá duše tohoto webu. Ten by mi asi dal :). (Takže Karle, jestli se seshora díváš, promiň). 


PS. Nechám pod článkem povolené komentáře (ale nevím, jestli Google nevyžaduje přihlášení, možná jo), kdyby se někdo z návštěvníků potřeboval na něco zeptat. Odpovídat ale budu jak bude čas. 

Nefunkčnost fotoalb

přidáno: 30. 12. 2016 23:55, autor: Dimitrij Tjunikov   [ aktualizováno 30. 12. 2016 23:56 ]

Bohužel (zatím) špatná zpráva. Z mně neznámých důvodů nefungují odkazy na webová alby. Dotýká se to sekcí, kde jsou použita - např. "Neidentifikované snímky, "Archiv E.B." apod.). Problém je evidentně na straně Googlu (web je postaven na Google Sites) - budu kontaktovat jejich podporu. Průběžně zde budu informovat o stavu.

Přidány fotografie v Benešově ulici

přidáno: 8. 12. 2016 5:09, autor: Dimitrij Tjunikov   [ aktualizováno 8. 12. 2016 5:10 ]

8.12.2016 - Ulice Benešova (západ) byla doplněna o několik fotografií bývalé benzinové pumpy u kina.

Doplněna ulice Mánesova

přidáno: 6. 9. 2015 9:23, autor: Dimitrij Tjunikov   [ aktualizováno 6. 9. 2015 9:24 ]

6.9.2015 byla Mánesova ulice doplněna o novou "várku" fotografií

Další lokality neznámých fotografií určeny

přidáno: 24. 5. 2015 6:38, autor: Dimitrij Tjunikov   [ aktualizováno 25. 5. 2015 5:42 ]

Pan Václav Balík určil lokality na dalších třech fotografiích ze sekce "Neidentifikované snímky", z nichž dvě nyní zveřejňujeme. Třetí snímek z místní oblasti v údolí Mže dodáme v brzké době (jakmile pořídíme současnou srovnávací fotografii).

Na první dvojici snímků se nám naskýtá pohled na obec Křivce ležící severně od Bezdručic. Kopec v pozadí je Stěrský vrch (Tepelská pahorkatina), vlevo dole vykukuje střecha Českého mlýna v údolí Nezdického potoka. Na současném snímku se nenechte mýlit tím, že Stěrský vrch není podobnou dominantou, jako je tomu na snímku původním. Díky odlišné ohniskové vzdálenosti přístrojů se kopec jeví jako větší a tak není v záběru celý. I stanoviště fotografa nebude pravděpodobně totožné, byť azimut pořízení snímku je zhruba stejný.

   

Druhý snímek zobrazuje nějakou (patrně církevní) slavnost v obci Přimda, pod zříceninou stejnojmenného hradu. Většina žen na snímku má chodský kroj (bílé šátky). Pan Balík se domnívá, že na zobrazených praporech (vzhledem k jejich lemu) bude něco, co se váže k českým zemím a na levém praporu by mohl být v kruhu starý znak Přimdy - s ohledem na rozlišení snímku se to samozřejmě nedá s určitostí potvrdit. Na druhé fotografii je zobrazena předválečná Přimda - šipka zobrazuje přibližně místo, kde slavnost probíhala.

   

Obě fotografie byly přesunuty ze sekce "neidentifikováno" do alba "Identifikované snímky" a opatřeny příslušnými popisky.

Uličník, aneb stříbrská nej...

přidáno: 24. 5. 2015 5:38, autor: Dimitrij Tjunikov   [ aktualizováno 24. 5. 2015 5:39 ]

Stříbrský uličník uzavřen kapitolou  "Stříbrská nej...".

Karl Pascher - rozšíření a doplnění stránky

přidáno: 13. 5. 2015 11:08, autor: Dimitrij Tjunikov   [ aktualizováno 13. 5. 2015 11:08 ]

Stránka věnována jednomu z nejvýznamnějších místních rodáků Karlu Pascherovi byla výrazně doplněna a rozšířena. 

Karl Schober - poslední německý majitel bývalého hotelu EVROPA

přidáno: 11. 5. 2015 12:06, autor: Dimitrij Tjunikov   [ aktualizováno 11. 5. 2015 12:06 ]

Do rubriky stříbských rodáků a občanů jsme přidali pojednání o posledním majiteli známého stříbrského hotelu Evropa (Hotel Schober), Karlu Schoberovi

Další identifikovaný snímek

přidáno: 5. 5. 2015 7:10, autor: Dimitrij Tjunikov   [ aktualizováno 5. 5. 2015 7:10 ]

Pan Václav Balík identifikoval další snímek z oddílu "Neznámé snímky". Jedná se zcela nepochybně o zříceninu hradu Flossenberg v SRN, nedaleko našich hranic (http://www.mapy.cz/s/hLly). Pan Balík nám rovněž zaslal srovnávací snímek (vpravo) z doby, kdy se pod hradem nacházel koncentrační tábor (http://cs.wikipedia.org/wiki/Koncentra%C4%8Dn%C3%AD_t%C3%A1bor_Flossenb%C3%BCrg), ve kterém zahynulo na 30000 lidí, z toho 3784 občanů Československa. 
Při bližším zkoumání fotografií skalnatého útvaru na místě zříceniny hradu Šelmberk u Lesné a tohoto snímku, si lze povšimnout tří osob (na prvním snímku na skále a na druhém na  louce v popředí hradu Flossenberg). Je celkem pravděpodobné, že se jedná o stejné turisty a snímek tedy pořídil stejný autor.

Zřícenina hradu Flossenburg - snímek identifikoval pan Václav Balik - děkujeme.


Identifikovaný snímek

přidáno: 5. 5. 2015 6:26, autor: Dimitrij Tjunikov   [ aktualizováno 5. 5. 2015 7:54 ]

Díky panu V. Balíkovi se podařilo identifikovat dosud neznámý snímek skalního útvaru (viz sekce "Neznámé snímky"). Snímek byl pořízen na místě bývalého hradu Šelmberk (http://www.mapy.cz/s/hLim). Pan Balík nám rovněž poskytl srovnávací fotografii z roku 2013 - totožnost zobrazeného skaliska je zcela nepochybná. Děkujeme.
Skalní útvar na místě bývalého hradu Šelmberg mezi Ostrůvkem u Lesné a Zlatým Potokem. Snímek identifikoval pan Václav Balík, který nám rovněž zaslal srovnávací současnou fotografii.  Na mapy.cz : http://www.mapy.cz/s/hLgV
Původní "neznámý snímek"                Snímek z 1.5.2013 (foto V. Balík)


1-10 of 11