Buďte vítáni na těchto stránkach


   Osada Stříbro je jako Argentaria (Argentaria super Mzea) zmiňována od roku 1183. Mezi lety 1240-1250 založeno královské město, které je roku 1397 poprvé uváděno jako „Stříbro“ (německý název města „Mies“, podle protékající řeky Mže, je pak datován rokem 1426). Již ve středověku významné olověné a stříbrné doly. Roku 1426 město na několik let obsazeno husity, přičemž právě pod hradbami statečně bránícího se Stříbra započal v r.1427 panický úprk křížové výpravy, jejíž zkáza vyvrcholila bitvou u Tachova.. Po husitských válkách městu potvrzena všechna privilegia, Jiřík z Poděbrad dokonce polepšuje městský znak. Od 16 stol. hospodářský rozkvět, několik pivovarů, řemesla - řada renesančních památek pochází z této doby. Úpadek během třicetileté války - město 3x obsazeno a vyrabováno Švédy. Od konce 17 stol. pomalý vzestup - obnova těžby v dolech, příchod německých horníků - německé obyvatelstvo začíná převažovat. Před 2 sv. válkou 90 procent obyvatel německé národnosti. Po válce naprostá většina německých spoluobčanů vysídlena - do Stříbra přichází noví obyvatelé z různých koutů země, Češi i jiné národnosti. Vysídlení a následující období „budování socialismu“ se podepisuje i na urbanistice města - ve srovnání s vnitrozemím se stává poněkud „šedým“ (eufemisticky řečeno).
  V současném období „budování kapitalismu“ změnila řada nemovitostí vlastněných státem majitele, což se v mnoha případech projevilo pozitivně, ve smyslu jejich citlivé obnovy - není to bohužel pravidlem, hodně domů v historické části i přes změnu vlastnických vztahů chátrá dál. Pozitiva však převažují a město se po dlouhé době pomalu probouzí do své bývalé krásy.

Snad vám i tyto fotografie umožní nahlédnout do jeho pohnuté historie

  Fotografie na těchto stránkách jsou uspořádány podle ulic, ve kterých se nachází fotografovaný objekt. Ulici můžete vybrat volbou v menu vlevo. V menu "Ostatní" naleznete další odkazy. Co je nového naleznete v menu v sekci "Novinky".
  Vyzýváme majitele fotografií vztahujících se k historii města Stříbra, kteří by měli zájem přispět k rozšíření tohoto webu zapůjčením fota k digitalizaci, aby se nám ozvali. Kontakty na nás naleznete v příslušné volbě menu.

 POZOR - WEBOVÉ STRÁNKY JSOU PŘESUNUTY NA STRÁNKY MĚSTSKÉHO MUZEA STŘÍBRO (kliknutím na tento odkaz budete přesměrování). Bližší informace níže v novinkách.Novinky na webu

  • Přesun webu a ukončení jeho provozu v současné podobě Vážení návštěvníci těchto stránek. Webové stránky "Staré Stříbro" v podobě jak je znáte bohužel končí. Jako jejich dosavadní administrátor se pokusím vysvětlit proč.Stránky vznikly před řadou let. "Otci" nápadu ...
    Přidáno v 20. 2. 2018 22:52, autor: Dimitrij Tjunikov
  • Nefunkčnost fotoalb Bohužel (zatím) špatná zpráva. Z mně neznámých důvodů nefungují odkazy na webová alby. Dotýká se to sekcí, kde jsou použita - např. "Neidentifikované snímky, "Archiv E.B." apod.). Problém je evidentně ...
    Přidáno v 30. 12. 2016 23:56, autor: Dimitrij Tjunikov
  • Přidány fotografie v Benešově ulici 8.12.2016 - Ulice Benešova (západ) byla doplněna o několik fotografií bývalé benzinové pumpy u kina.
    Přidáno v 8. 12. 2016 5:10, autor: Dimitrij Tjunikov
Zobrazení příspěvků 1 - 3 z 11 Zobrazit více »